Ovo je bio zaključak jedne moje poznanice nakon posjeta svojoj prebogatoj obitelji. Naravno, to je i naslova valjda prve španjolske/meksičke sapunice koja se prikazivala na ovim prostorima početkom devedesetih. I radi koje moja nona nije mogla noćima spavati jer se brinula što će biti s Marijanom (glavni lik u seriji). Tako smo saznali da i bogati mogu biti nesretni. Jer se valjda nama malima i siromašnima čini kako novac odnosi sve brige. Koliko poznajem ljude koji doista imaju novaca prije bih rekla da ih donosi. Ali to je već neka druga priča.
Pretpostavlja se da oni koji imaju novaca nemaju razloga biti nesretni. Istina, novac otklanja naše materijalne brige, plaća račune i omogućava, u najmanju ruku, ugodan život. Između ostaloga, novac ostavlja prostora. Za razmišljanje. O stvarima o kojima ne stignete razmišljati kada svakodnevno kalkulirate kako preživjeti još jedan mjesec. Ako imate novca i ako vaš izbor nije da svoje nezadovoljstvo utapate u alkoholu, drogi, šopingu, hrani, seksu, pokušat ćete pronaći uzrok svojih problema, dapače pokušat ćete ih i riješiti. Svatko treba ispunjen, uravnotežen i zadovoljan život. Astrološki, potraga za smislom je solarna tema – upoznavanje sebe, putovanje u prenesenom i doslovnom smislu, borba, pobjeda, realizacija. No meni je kroz sve te asocijacije na pamet pala jedna tarot karta – četvorka čaša.
U klasičnom Rider-Waite tarotu na ovoj karti prikazan je mladić naslonjen na drvo, prekriženih ruku i nogu, spuštenog pogleda. Na licu mu se odražava nezadovoljstvo, čak i durenje. Ispred njega su tri čaše, a četvrtu mu nudi ruka iz oblaka. No njega kao da se to ne tiče. Značenje ove karte, iz špila koji predstavlja emocije (voda, čaše), govori o situaciji kada smo nezadovoljni svojim životom, posebno svojim odnosima, mada za to nema nekog posebnog i očiglednog razloga. To može biti faza nakon što naš ljubavni odnos prijeđe u kolotečinu i nije više onako uzbudljiv kao što je to bio na početku. Sve nam se čini tako monotonim i predvidljivim. Ne trudimo se oko partnera niti primjećujemo trudi li se on oko nas. Dakle, to je ljubavni status quo. Mnogi od nas dugo vremena ostaju u ovoj poziciji. Zašto? Svaka promjena zahtjeva aktivnost i inicijativu. Osim toga, svi se bojim promjena. Radije ćemo živjeti u sigurnom nezadovoljstvu na koje smo navikli nego se otisnuti na nepoznat teritorij promjena. No, ponekad su promjene neizbježne.
O promjenama, često drastičnim, iznenadnim i šokantnima govori sljedeća karta – petica čaša. Na njoj je prikazana u crno zavijena muška figura, pognute glave, očito u žalovanju. Ispred muškarca su prolivene tri čaše, a iza njega dvije pune, međutim, čini se da mu one ništa ne znače. Ispred njega je rijeka, a u daljini most preko koje je može prijeći i doći do dvorca na drugoj strani obale. Nesumnjivo, karta govori o ljubavnom razočarenju i to prilično bolnom. U tolikoj boli, muškarac ne može objektivno sagledati situaciju nego je koncentriran i usmjeren na svoje emocije. Dvije pune čaše govore o tome da ima još uvijek prilike za popravljanje situacije, međutim, potrebno je promijeniti perspektivu gledanja na stvari. Druga opcija je jednostavno otići no uvijek će ostati pitanje je li se još što moglo učiniti. Životno, u ovakvim situacijama možemo neko vrijeme ostati paralizirani, nesposobni da bilo što učinimo, nesposobni da sagledamo što se doista dogodilo. A kada se samo prisjetimo nezadovoljstva bez razloga iz prethodne karte….
Naravno, mogli bismo nastaviti i dalje, prema šestici. Ali to je već neka druga priča, za neki drugi post. Šestica je žaljenje, osvrtanje u prošlost koja se sada čini tako idealnom. Naivno vjerujemo kako je nekad sve bilo bolje, zaboravljamo da smo dobrim dijelom sami uzrokom (kao i uvijek) onoga što nam se događa. I zaboravljamo zlatno pravilo koje tako teško primjenjujemo u životu – budi ovdje i sada. Jedna od najvećih mudrosti.
zanimljiv post! ti tako lijepo umijes ubaciti dozu nade u interpretacije ovog spila, meni je Rider-Waite nekako strasan, tuzan… ne znam zasto, valjda su mi slike premracne, i uvijek me tako neke figure u crnim plastevima asociraju na gubitak, i ne vidim onu drugu stranu.
@ anne: Meni uopće nije mračan. 🙂 Zato valjda svatko treba uzimati one špilove s kojima osjeti povezanost. I ono što zapravo vrlo važno kod tumačenja je gledati što je doista na slici, često se tumačenja nauče napamet i da, funkcioniraju, ali ne vidimo priču na slici. Zato bih svakome preporučila knjigu Rachel Pollack ’78 degrees of wisdom’ gdje ona upravo govori o tome da je svoje prvo tumačenje tarota radila tako što je opisivala ono što je vidjela na kartama i sve je ‘pogodila’. Što više proučavam tarot, to više gledam što je na slikama i slažem priču. Rider-Waite je meni tako jednostavan i čist špil, mislim da je prikladan kako za početnike, tako i za napredne.